opinieopinie facebookfacebook DojazdDojazd UEUE

Atrakcje

OKOLICE MIĘDZYZDROJÓW

Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Szczególne walory Parku to: odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku, Jezioro Turkusowe, a także liczne punkty widokowe.

Jezioro Turkusowe zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, we wsi Wapnica. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnez przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego XX wieczną pozostałością po działającej tu do lat 50-tych odkrywkowej kopalni kredy. Jezioro Turkusowe otoczone jest licznymi wzniesieniami, porośniętymi lasem. Na jednym z tych wzniesień zwanym Piaskowa Góra znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro oraz malowniczo położoną Wapnicę i Lubin.

Wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.) położone w pobliskiej miejscowości Lubin oddalonej od Międzyzdrojów niespełna 5km jest kultowym miejscem licznie odwiedzanym przez turystów. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, który jest jedynym miejscem w Polsce skąd jednocześnie widać Deltę Wsteczną rzeki Świny, Zalew Szczeciński, wody Jeziora Wicko Wielkie oraz Morze Bałtyckie.

Punk widokowy Gosań jest jedną z licznych atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów.Usytuowana na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jest jednym z czterech punktów widokowych jakie znajdują się w tym Parku.Warto podjąć wyzwanie wejścia pod górę, choćby tylko dlatego, aby móc podziwiać najcenniejsze walory przyrodnicze Parku. Jednak prawdziwą nagrodą jest wspaniały i zadziwiający widok ukazujący rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej.

ATRAKCJE W ŚWINOUJŚCIU

Latarnia Morska po raz pierwszy rozbłysła swoim światłem 1 grudnia 1857 roku. Dziś jest niewątpliwie wizytówką Świnoujścia oraz jedną z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu.Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku.

Fort Gerharda potocznie zwany wschodnim jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-to wiecznych fortów nadbrzeżnych, w naszej części Europy. Był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście.

Został wybudowany w latach 1856-1863 z przeznaczeniem do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Po II Wojnie Światowej używany przez wojska radzieckie. W 1962 roku został przekazany miastu i zaczął pełnić rolę magazynów.

Od 2001 roku pozostaje w rękach historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście i stał się koszarami dla I Historycznego Regimentu Fortecznego. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji i eksponaty znalezionne na ich terenie.